Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, znana jako sp. z o.o., jest popularną formą prawną, a jednym z jej głównych atutów jest ochrona prywatnego majątku właścicieli. W tym artykule przyjrzymy się, jak sp. z o.o. chroni prywatny majątek i jakie to ma znaczenie.
Odpowiedzialność za zobowiązania spółki
Wspólnicy sp. z o.o. nie ponoszą bezpośredniej odpowiedzialności za zobowiązania spółki. To oznacza, że w przypadku, gdy spółka ma długi lub zobowiązania, z którymi nie jest w stanie poradzić sobie ze swoich środków, prywatny majątek właścicieli jest chroniony. Właściciele są odpowiedzialni tylko do wysokości wartości udziałów, jakie posiadają w spółce.
Ochrona prywatnych aktywów
Ta ochrona prywatnego majątku jest kluczowa dla przedsiębiorców. Pozwala im ryzykować w biznesie, nie obawiając się, że utracą swoje osobiste aktywa w przypadku niepowodzeń finansowych spółki.
Przykłady odpowiedzialności wspólnika w spółce z o.o.
W niektórych sytuacjach, będąc wspólnikiem w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.), można ponosić odpowiedzialność. Wspólnik może również być obciążony konsekwencjami swoich działań lub zaniechań wobec spółki lub przed sądem rejestrowym.
Przykłady:
- wniesienie aportu do spółki z wadami fizycznymi lub prawnymi,
- znaczne zawyżenie wartości wkładu niepieniężnego,
- zobowiązanie wynikające z udziału np. obowiązek wniesienia dopłat lub powtarzające się świadczenia niepieniężne, więcej na ten temat przeczytasz tutaj,
- pobranie nienależnej dywidendy lub zaliczki na poczet dywidendy.
Postępowanie przymuszające sądu rejestrowego
Jeżeli wspólnicy uprawnieni do powołania członka zarządu w spółce z o.o., nie uzupełnili jego składu i w wyniku braków w składzie zarządu niemożliwe jest jego poprawne funkcjonowanie. Sąd rejestrowy może wezwać wspólników do usunięcia wskazanego braku, pod rygorem zastosowania grzywny, która może zostać ponawiana.
Odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną spółce
Wspólnicy ponoszą odpowiedzialności cywilnoprawną za szkodę wyrządzoną spółce przy jej tworzeniu, w wyniku naruszenia przepisów prawa.
Przesłanki odpowiedzialności wspólnika to:
- działanie naruszające prawo, dokonane w trakcie tworzenia spółki,
- działanie zawinione,
- wystąpienie szkody,
- związek pomiędzy zawinionym działaniem, a szkodą.
Ponadto, wspólnik odpowiada na zasadach ogólnych. Odpowiada za zawinione działania skierowane na wyrządzenie szkody spółce.
Podsumowanie
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) jest doskonałą opcją dla przedsiębiorców, którzy chcą chronić swoje prywatne aktywa w przypadku trudności finansowych spółki. Jednak zgodność z przepisami i staranność są kluczowe, aby zachować tę ochronę. Dlatego warto korzystać z pomocy doświadczonej kancelarii prawnej, aby zapewnić właściwą ochronę prywatnego majątku.
Skorzystaj ze stałej opieki prawnej w formie comiesięcznego abonamentu. Więcej informacji na temat usług Kancelarii z zakresu obsługi korporacyjnej spółek znajdziesz w zakładce Usługi – Obsługa korporacyjna.
Bieżąca obsługa prawna dla spółek
- Zyskaj pewność i spokój, że prowadzisz sprawy spółki zgodnie z przepisami i formalnościami w KRS!
- Nie musisz zatrudniać prawnika na stałe w swojej spółce, wystarczające może okazać się wykupienie pakietu 10 godzin usług adwokata w miesiącu.
W zakres Pakietu dla przedsiębiorcy w zależności od indywidualnych potrzeb mogą wchodzić:
- konsultacje prawne,
- sporządzanie i analiza umów,
- sporządzanie i analiza regulaminów, statutów
- sprawy z zakresu RODO, w tym przygotowanie i analiza dokumentacji i Polityk Prywatności,
- sprawy z zakresu praw autorskich,
- sprawy z zakresu prawa pracy,
- przygotowywanie projektów uchwał,
- sprawy związane z przeprowadzaniem zmian w spółce,
- reprezentowanie w Krajowym Rejestrem Sądowym.
Skontaktuj się z nami, po bezpłatną wycenę.
Foto: Fauxels, Pexels.com