W procesie prawidłowego Due Diligence, niezwykle ważne jest sporządzenie kompleksowego raportu zawierającego rekomendacje. Raport ten stanowi kluczowy dokument, który pomaga inwestorom VC albo nabywcom spółek podejmować przemyślane decyzje biznesowe. Poniżej omówimy, dlaczego rekomendacje i raport z prawnego Due Diligence mają takie znaczenie oraz co mogą zawierać. Dlaczego prawne due diligence spółki to kluczowy etap w procesie inwestycji Venture Capital dowiesz się tutaj, natomiast o obszarach prawnego Due Diligence przeczytasz tutaj.

Dlaczego raport z prawnego Due Diligence jest ważny?

  • Podstawy decyzji: Raport stanowi podstawę do podejmowania decyzji inwestycyjnych. W oparciu o jego wyniki, inwestorzy VC mogą zdecydować, czy kontynuować inwestycję lub zrewidować jej warunki.
  • Zminimalizowanie ryzyka: Rekomendacje zawarte w raporcie pozwalają zidentyfikować potencjalne ryzyka i problemy, co pozwala inwestorom na ich zminimalizowanie lub przygotowanie odpowiednich strategii zaradczych.
  • Negocjacje: Raport może być używany jako narzędzie negocjacyjne. Inwestorzy VC mogą na jego podstawie żądać pewnych zabezpieczeń lub warunków w umowie inwestycyjnej.

Co zawiera raport z prawnego Due Diligence?

  • Podsumowanie wyników: Raport zaczyna się od podsumowania wyników Due Diligence, które zawiera najważniejsze punkty z analizy tzw „red flags”. To często pierwsza rzecz, którą inwestorzy przeczytają.
  • Analiza ryzyka: Raport opisuje potencjalne ryzyka w kolejności ich wagi związane z inwestycją, w tym prawne zagrożenia i problemy, które mogą wpłynąć na wartość inwestycji.
  • Rekomendacje: Sekcja ta zawiera rekomendacje oparte na analizie prawnej. Może to obejmować zalecenia dotyczące ewentualnych działań korygujących lub konkretnych kwestii, które wymagają uwagi czy rekomendację sposobu ujęcia danej kwestii w dokumentacji transakcyjnej np. zawarcie aneksów do umów, aktualizacja zgłoszeń do CRBR, uregulowanie kwestii praw autorskich, określone oświadczenia i zapewnienia spółki tzw. „repy”, klauzule indemnifikacyjne. wskazanie kategorii czynności naprawczych.
  • Konkluzje: Sekcja kończy raport, podsumowując, ryzyka prawne oraz wskazując na najważniejsze aspekty, które inwestorzy powinni wziąć pod uwagę podejmując negocjacje czy ostatecznie decyzję biznesową o inwestycji.

Ważność prawidłowego raportu

Prawidłowy raport z prawnej Due Diligence to kluczowy dokument, który pomaga inwestorom VC podejmować świadome decyzje inwestycyjne. Działa jako narzędzie kontrolne, które zabezpiecza inwestycję przed potencjalnymi ryzykami i problemami oraz pokazuje faktyczny stan spółki do jej wyceny i możliwości generowania zysków (w konsekwencji na exit inwestorów). Dlatego też współpraca z doświadczoną kancelarią prawną jest kluczowa, aby zagwarantować rzetelną analizę i odpowiednie rekomendacje w raporcie z Due Diligence.

Skontaktuj się z nami po profesjonalną pomoc doświadczonego prawnika!

BEZPŁATNA WYCENA – Pierwszy Krok w kierunku przeprowadzenia prawnego Due Diligence spółki – zostaw nam swoje dane, oddzwonimy aby ustalić indywidualne rozwiązania, dostosowane do potrzeb i celów biznesowych.

Informacje na temat usług Kancelarii w zakresie obsługi prawnej startupów znajdziesz w zakładce Usługi- STARTUP.

Natomiast w zakładce Usługi – OBSŁUGA KORPORACYJNA znajdziesz więcej informacji na temat zakresu usług Kancelarii w zakresie prawa gospodarczego.

Foto: Fauxels, Pexels.com

Podobne wpisy