Założenie własnej firmy to marzenie wielu przedsiębiorczych osób. Wybór formy prawnej jest jednym z kluczowych kroków w tym procesie. Jednym z popularnych wyborów jest Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli sp. z o.o. Informacje o tym jak założyć spółkę z o.o. krok po kroku znajdziesz tutaj. Dlaczego warto rozważyć tę opcję? Przedstawiamy kilka ważnych powodów.

  • Ochrona Twojego Kapitału

Jednym z głównych powodów, dla których warto założyć sp. z o.o., jest ochrona osobistego majątku wspólników. Spółka z o.o. ma osobowość prawną, co oznacza, że jej długi generalnie są zabezpieczone jej aktywami, a nie majątkiem wspólników. To oznacza, że w razie trudności finansowych prywatny majątek wspólników pozostaje nienaruszony.

  • Niski minimalny kapitał zakładowy

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga wniesienia kapitału zakładowego. Minimalny kapitał zakładowy wynosi 5 000 złotych i musi być wniesiony przed zarejestrowaniem spółki. Kapitał zakładowy może być wniesiony w formie wkładów pieniężnych lub wkładów niepieniężnych, takich jak nieruchomości lub wartości niematerialne np. znaki towarowe. Informacje na temat kiedy wpłacić kapitał zakładowy w spółce z o.o. znajdziesz tutaj.

  • Założenie spółki z o.o. przez Internet lub umowa spółki może być zawarta u notariusza

Spółka z o.o. może być założona w szybki sposób przez Internet – System S24, ale też umowa spółki z o.o. może być podpisana przed notariuszem. Może wtedy zawierać indywidualnie dostosowane do potrzeb wspólników postanowienia.

  • Możliwość założenia spółki z o.o. nawet jednoosobowo

Możliwość zakładania spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) nawet w formie jednoosobowej to jedna z atrakcyjnych opcji dla przedsiębiorców umożliwiająca prowadzenie biznesu z ochroną osobistego majątku. Zakładając spółkę z o.o. jednoosobowo, przedsiębiorcy mogą cieszyć się elastycznością w zarządzaniu firmą oraz korzystać z profesjonalnego wizerunku przedsiębiorstwa.

  • Zaufanie Partnerów Biznesowych

Spółka z o.o. często budzi większe zaufanie partnerów biznesowych. Jeśli planujesz współpracę z innymi firmami, posiadanie sp. z o.o. może sprawić, że łatwiej będzie Ci nawiązywać korzystne relacje biznesowe.

  • Elastyczność w Zarządzaniu

Sp. z o.o. oferuje elastyczność w zarządzaniu. Możesz wybrać zarząd jednoosobowy lub wieloosobowy, dostosowując strukturę zarządzania do swoich potrzeb. Informacje na temat odpowiedzialności członków organów spółek znajdziesz tutaj.

  • Możliwość Zbierania Kapitału

Jeśli planujesz pozyskiwać kapitał od inwestorów, sp. z o.o. ma strukturę, która ułatwia to zadanie. Możesz sprzedawać udziały w spółce i pozyskiwać środki na rozwijanie swojego biznesu.

  • Profesjonalny Wizerunek

Spółka z o.o. może wydawać się bardziej profesjonalną formą przedsiębiorstwa niż działalność jednoosobowa. To może pomóc w zdobywaniu klientów i budowaniu marki.

  • Możliwość zwolnienia wspólników ze składek ZUS

Jeżeli spółka z o.o. jest wieloosobowa, wspólnicy zgodnie z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych mogą być zwolnienie z opłacania składek ZUS.

  • Powtarzające się świadczenia niepieniężne

    Powtarzające się świadczenia niepieniężne i obowiązek ich spełniania przez wspólnika należy umieścić w Umowie Spółki, określając m.in.:
  • rodzaj,
  • zakres
  • częstotliwość spełniania tychże świadczeń np.: co tydzień, miesięcznie, kwartalnie.

    Warto nadmienić, że w omawianej sytuacji Spółka nie będzie płatnikiem podatku dochodowego z tytułu wynagrodzenia za powtarzające się świadczenia niepieniężne, a obowiązek podatkowy dotyczyć będzie jedynie wspólnika, który wskazuje otrzymane wynagrodzenie w zeznaniu rocznym.
    Ponadto, od wypłaconego wynagrodzenia za tego typu świadczenia nie ma obowiązku dla Spółki lub wspólnika do odprowadzania składek ZUS.

Więcej informacji na temat powtarzających się świadczeń niepieniężnych znajdziesz tutaj.

Podsumowanie

Założenie spółki z o.o. to ważna decyzja biznesowa, ale może przynieść wiele korzyści. Ochrona kapitału, zaufanie partnerów biznesowych, elastyczność w zarządzaniu, możliwość pozyskiwania kapitału i profesjonalny wizerunek to tylko niektóre z powodów, dla których warto rozważyć tę formę prawno-biznesową. Przed podjęciem decyzji skonsultuj się z ekspertami prawnymi, aby dopasować ją do swoich konkretnych potrzeb i celów biznesowych.

Jeżeli zainteresował Cię omawiany temat i rozważasz założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, skontaktuj się z nami.

Więcej o naszych usługach dotyczących rejestracji spółki dowiesz się tutaj. W zakładce Usługi – OBSŁUGA KORPORACYJNA znajdziesz więcej informacji na temat zakresu usług Kancelarii w ramach bieżącej obsługi korporacyjnej spółek.

Foto: Fauxels, Pexels.com

Podobne wpisy