Kapitał zakładowy to jeden z kluczowych elementów przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (sp. z o.o.) w Polsce. To kwota, którą wspólnicy zobowiązani są wpłacić na poczet spółki. Jednak czy trzeba wpłacić go w całości od razu? W tym artykule omówimy, kiedy i jak dokładnie trzeba wpłacić kapitał zakładowy w sp. z o.o.

Kapitał zakładowy – Co to jest?

Kapitał zakładowy to suma pieniędzy, którą wspólnicy spółki z o.o. zobowiązani są wpłacić spółce w zamian za objęcie udziałów. Jest to rodzaj potencjalnego zabezpieczenia dla wierzycieli i odgrywa ważną rolę w kształtowaniu odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki. Minimalny kapitał zakładowy wynosi obecnie 5 000 złotych. O roli kapitału zakładowego raz jak go wnieść dowiesz się tutaj.

Czy kapitał zakładowy musi być wpłacony od razu?

Powinno to nastąpić przed złożeniem wniosku o rejestrację. Do wniosku należy załączyć oświadczenie zarządu o pokryciu kapitału zakładowego w całości, a w przypadku jego braku nie później niż w terminie siedmiu dni od dnia wpisu spółki do rejestru przedsiębiorców. Oświadczenie o pokryciu kapitału zakładowego w całości podpisuje cały zarząd spółki. Trzeba pamiętać, że składając oświadczenie niezgodne ze stanem faktycznym, członkom zarządu grozi odpowiedzialność cywilnoprawna i karna.

Pokrycie kapitału zakładowego

Kapitał zakładowy musi zostać pokryty przez wspólników w całości. Jest to warunek powstania spółki z o.o.  Kapitał zakładowy musi zostać pokryty w wysokości uzgodnionej w umowie spółki. Wspólnicy mają swobodę ustalania tej wysokości, jednak nie może ona być mniejsza niż 5 000 złotych. Jednak zazwyczaj wysokość kapitału zakładowego jest określona w sposób pozwalający na dostosowanie się do potrzeb i możliwości finansowych spółki. Czy wiesz, że w trakcie istnienia spółki istnieje możliwość podwyższenia kapitału zakładowego? Więcej o podwyższeniu kapitału zakładowego w spółce z o.o. dowiesz się tutaj.

Forma kapitału zakładowego

Wspólnicy mogą wnieść wkład na kapitał zakładowy w spółce z o.o. w formie:

  • pieniężnej – np. przelewem na rachunek bankowy spółki,
  • niepieniężnej – jako aport.

Należy pamiętać, że zakładając spółkę on-line wkłady mogą mieć tylko formę pieniężną. Natomiast przy zakładaniu spółki w formie tradycyjnej u notariusza wkłady mogą mieć również formę niepieniężną (aport).

Podsumowanie

Kapitał zakładowy to istotny element każdej spółki z o.o. Ważne jest przestrzeganie ustalonych terminów na jego wpłatę. W razie wątpliwości lub potrzeby porady prawnej, warto skonsultować się z profesjonalistą.

Z nami będziesz mieć pewność, że założysz spółkę skutecznie i bez zbędnych błędów. Przeprowadzimy Cię przez cały proces i zajmiemy się formalnościami. Skontaktuj się z nami po profesjonalną pomoc doświadczonego prawnika!

BEZPŁATNA WYCENA – Pierwszy Krok w kierunku założenia spółki – zostaw nam swoje dane, oddzwonimy aby ustalić indywidualne rozwiązania, dostosowane do potrzeb i celów biznesowych.

Więcej informacji na temat usług Kancelarii w zakresie zakładania spółek znajdziesz w zakładce Usługi- Zakładanie i likwidacja spółek.

Istotnym aspektem zakładania firmy w Polsce jest znajomość przepisów i wymogów prawnych. Warto skorzystać z usług doświadczonej kancelarii prawnej i eksperta, który pomoże Ci w zrozumieniu procesu rejestracji, sporządzeniu niezbędnej dokumentacji i zapewnieniu zgodności z polskim prawem.

Przykładowy Pakiet usług prawnych z zakresu zakładania spółki z o.o. w Polsce:

  • Doradztwo prawne i analiza biznesowa

Nasza kancelaria oferuje kompleksowe doradztwo prawne i analizę biznesową, która pomoże Ci zrozumieć polskie przepisy prawne i dostosować się do wymogów dotyczących zakładania spółki w Polsce.

  • Rejestracja spółki i przygotowanie dokumentów

Zapewnimy Ci pełne wsparcie w procesie rejestracji spółki w Polsce. Przygotujemy niezbędne dokumenty, takie jak umowa spółki i inne niezbędne dokumenty rejestracyjne.

  • Doradztwo dotyczące struktury prawnej

Pomożemy Ci w wyborze odpowiedniej struktury prawnej dla Twojej firmy. Zajmiemy się również wszelkimi formalnościami związanymi z rejestracją firmy w odpowiednich urzędach.

  • Przygotowanie umów i dokumentów

Nasza Kancelaria przygotuje dla Ciebie wszystkie niezbędne umowy i dokumenty, takie jak umowy handlowe, umowy najmu, umowy zlecenia i inne dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

  • Doradztwo dotyczące prawa pracy i zatrudnienia

Jeśli planujesz zatrudnienie pracowników w swojej firmie, zapewnimy Ci kompleksowe doradztwo dotyczące prawa pracy i zatrudnienia. Pomożemy w przygotowaniu umów o pracę, regulaminów pracy i innych dokumentów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania Twojej firmy.

  • Ochrona własności intelektualnej

Zapewniamy także usługi z zakresu ochrony własności intelektualnej oraz pomożemy Ci w rejestracji znaków towarowych.

  • Bieżące doradztwo prawne

Nasza Kancelaria służy również pomocą w codziennym funkcjonowaniu Twojej firmy. Oferujemy doradztwo dotyczące umów handlowych, negocjacji, rozwiązywania sporów, ochrony danych osobowych (RODO) i innych kwestii związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej w Polsce.

Założenie spółki w Polsce może być wyzwaniem, ale dzięki naszemu doświadczeniu i specjalistycznemu podejściu, zapewniamy kompleksowe wsparcie na każdym etapie. Nasz przykładowy Pakiet usług jest dostosowywany do indywidualnych potrzeb przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć własny biznes, więcej informacji znajdziesz w zakładce Usługi. Natomiast w zakładce Usługi – OBSŁUGA KORPORACYJNA znajdziesz więcej informacji na temat zakresu usług Kancelarii w zakresie prawa gospodarczego.

Foto: Markus Spiske, Pexels.com

Podobne wpisy