To już pewne, że dzięki AI weszliśmy w erę szybkiego rozwoju technologicznego. Sztuczna inteligencja jest obecnie wykorzystywana w dziedzinie kultury i sztuki, ale też przy programowaniu, wytwarzaniu kontentu etc. Wraz z tym pojawia się pytanie: jak powinno się traktować dzieła wygenerowane przez przez algorytmy sztucznej inteligencji takie jak Chat GPT, DALL-E czy Midjourney, w kontekście prawa do domeny publicznej? Czy takie dzieła powinny być objęte ochroną praw autorskich, czy też powinny być traktowane jako wolne od ograniczeń, podobnie jak dzieła wchodzące w skład domeny publicznej?
Często otrzymuję pytania od Klientów:
- Czy konkurencja może wykorzystać komercyjnie grafiki wytworzone dla mnie przez Midjourney?
albo - Co z prawami autorskimi do e-book’a stworzonego z pomocą Chat GPT?
To już pewne, że dzięki AI weszliśmy w erę szybkiego rozwoju technologicznego. Sztuczna inteligencja jest obecnie wykorzystywana w dziedzinie kultury i sztuki, ale też przy programowaniu, wytwarzaniu kontentu etc. Wraz z tym pojawia się pytanie: jak powinno się traktować dzieła wygenerowane przez sztuczną inteligencję w kontekście prawa do domeny publicznej? Czy takie dzieła powinny być objęte ochroną praw autorskich, czy też powinny być traktowane jako wolne od ograniczeń, podobnie jak dzieła wchodzące w skład domeny publicznej?
Czym jest Domena Publiczna?
Domena publiczna to obszar, w którym znajdują się dzieła, które nie podlegają już ochronie praw autorskich lub innych ograniczeń prawnych. Zazwyczaj dzieła te trafiają do domeny publicznej po upływie określonego czasu od śmierci twórcy lub po wygaśnięciu praw autorskich. Dzięki temu stają się one dostępne dla ogółu społeczeństwa do swobodnego wykorzystania, reprodukcji i modyfikacji.
Sztuczna inteligencja, a proces twórczy
W przypadku dzieł wytworzonych przez sztuczną inteligencję, proces twórczy wydaje się być bardziej złożony. O ile jest to program komputerowy, który wytwarza nowe treści na podstawie danych wejściowych i algorytmów, to jednak sam program nie jest w tradycyjnym tego słowa znaczeniu „autorem”. Właściciel kodu źródłowego lub danej bazy danych, na której opiera się algorytm, może mieć wkład w proces twórczy, ale finalne dzieło jest efektem działania maszyny, a nie ludzkiego wysiłku twórczego, dlatego w obecnym stanie prawnym nie możemy przypisać autorstwa AI.
Prawo autorskie, a dzieła wytworzone przez sztuczną inteligencję
W kontekście prawa autorskiego, kluczową kwestią jest pytanie, czy dzieła wytworzone przez sztuczną inteligencję powinny być traktowane podobnie jak dzieła tradycyjnie tworzone przez człowieka. Czy można przypisać prawa autorskie do dzieła, więcej na ten temat dowiesz się tutaj.
Potencjalne naruszenie praw autorskich osób trzecich
Trzeba też pamietać o innym ryzyku korzystania z wytworów AI w biznesie. W wyniku korzystania z narzędzi jak Chat GPT może potencjalnie dojść do naruszenia cudzych praw w sytuacji, gdy tak powstały wytwór przypomina cudze utwory już istniejące. Pomiędzy inspiracją, a plagiatem jest cienka granica, dlatego każdy przypadek należałoby analizować indywidualnie.
Podsumowanie
Domena publiczna to obszar, który ewoluuje wraz z postępem technologicznym i zmieniającymi się wzorcami twórczości. W kontekście dzieł wytworzonych przez sztuczną inteligencję pojawiają się nowe wyzwania dla prawa autorskiego. Konieczne jest prowadzenie dyskusji i opracowanie adekwatnych regulacji prawnych, które uwzględniają zarówno interesy twórców, jak użytkowników i właścicieli technologii AI.
Jak możemy pomóc w zakresie praw autorskich?
Przykładowy pakiet usług w zakresie stosowania AI w kontekście praw autorskich:
- Rewizja i rekomendacja zmiany kontentu np. na stronach internetowych, w kampaniach marketingowych.
- Analiza w zakresie stosowania AI w działalności konkretnego klienta.
- Przygotowanie opinii prawnej w zakresie stosowania AI i wynikających z niej konsekwencji prawnych, rekomendacje.
Skontaktuj się z nami po profesjonalną pomoc doświadczonego prawnika!
BEZPŁATNA WYCENA – zostaw nam swoje dane, oddzwonimy aby ustalić indywidualne rozwiązania, dostosowane do potrzeb i celów biznesowych.
Informacje na temat usług Kancelarii w zakresie nowych technologii znajdziesz w zakładce Usługi- Nowe Technologie, IT.
Natomiast w zakładce Usługi – OBSŁUGA KORPORACYJNA znajdziesz więcej informacji na temat zakresu usług Kancelarii w zakresie prawa gospodarczego.
Foto: ThisIsEngineering, Pexels.com
Wpis nie stanowi porady prawnej.